23/09 - 06/10 2019
23/09 - 06/10 2019

UV-materialer til alle film

05
5
/
08
08
2019
2019
Som noget nyt har vi i år undervisningsmaterialer til samtlige film i skoleprogrammet! Materialerne bliver løbende tilgængelige i august, hvor de vil være at finde under hver enkelt film på hjemmesiden - men de første ligger allerede klar her!

Glæd jer til arbejdsspørgsmål og øvelser til alle film og kortfilmpakker i skoleprogrammet. Med vores undervisningsmaterialer kan I arbejde videre med vigtige temaer og problemstillinger i hjemme i klasselokalet.  

Gå på opdagelse lige her!

Indskolingen

Jacob, Mimmi og de talende hunde - (0. til 3. klasse)

Fag: Dansk, Natur/teknologi, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Jacob, Mimmi og de talende hunde' her.

Pigen i søen (0. til 6. klasse)

Fag: Dansk, Natur/teknologi, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Pigen i søen' her.

Bjergkøbing rejser til månen (0. - 5. klasse)

Fag: Dansk, Natur/teknologi

Download gratis UV-materiale til 'Bjergkøbing rejser til månen' her.


Chuskit (1. til 4. klasse)

Fag: Dansk, Kristendomskundskab, Natur/teknologi

Download gratis UV-materiale til 'Chuskit' her.


Bjørne elsker mig (0. til 4. klasse)

Fag: Dansk, Natur/teknologi

Download gratis UV-materiale til 'Bjørne elsker mig' her.

Sommeren med Rana (2. - 5. klasse)

Fag: Dansk, Sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Sommeren med Rana' her.

Kaptajn Morten og edderkoppernes dronning (1. til 5. klasse)

Fag: Dansk, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Kaptajn Morten og edderkoppernes dronning' her.

Romys frisørsalon (2. - 4. klasse)

Fag: Dansk, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Romys frisørsalon' her.

Sune vs Sune (2. - 5. klasse)

Fag: Dansk, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Sune vs. Sune' her.

Mellemtrinnet

Binti (4. - 6. klasse)

Fag: Dansk, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Binti' her.

Fight Girl (4. - 6. klasse)

Fag: Dansk, Idræt, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Fight Girl' her.

Alene i rummet (4. - 6. klasse)

Fag: Dansk, Natur/teknologi

Download gratis UV-materiale til 'Alene i rummet' her.

2040 (4. - 10. klasse)

Fag: Dansk, Engelsk, Natur/teknologi

Download gratis UV-materiale til '2040' her.

De usynlige (6. til 10. klasse)

Fag: Historie, Samfundsfag,Tysk

Download gratis UV-materiale til 'De usynlige' her.

Til drømmelandet (6. - 10. klasse)

Fag: Dansk, Historie, Samfundsfag

Download gratis UV-materiale til 'Til drømmelandet' her.

social_animals (6. - 10. klasse)

Fag: Dansk, Engelsk, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'social_animals' her.

Genopdagelsen (4. til 8. klasse)

Fag: Dansk, Natur/teknologi

Download gratis UV-materiale til 'Genopdagelsen' her.

Q's Barbershop (5. til 10. klasse)

Fag: Dansk, Understøttende undervisning

Download gratis UV-materiale til 'Q's Barbershop' her.

Udskolingen

Your Turn (8. 10. klasse)

Fag: Dansk, Historie, Samfundsfag

Download gratis UV-materiale til 'Your Turn' her.

The Miseducation of Cameron Post (7. - 10. klasse)

Fag: Dansk, Engelsk, Historie, Kristendomskundskab, Samfundsfag

Download gratis UV-materiale til 'The Miseducation of Cameron Post' her.

De 10 nominerede film til BUSTERs filmpris:

'Chuskit' af Priya Ramasubban (Indien)
'Sommeren med Rana' af Sanne Vogel (Holland)
'Romys frisørsalon' af Mischa Kamp (Holland)
'2040' af Damon Gameau (Australien)
'Binti' af Frederike Migom (Belgien)
'Genopdagelsen' af Phie Ambo (Danmark)
'Til drømmelandet' af Victor Lindgren (Sverige)
'Youth Unstoppable' af Slater Jewell-Kemker (Canada)
'Psychobitch' af Martin Lund (Norge)
'Your Turn' af Eliza Capai (Brasilien)

Se mere

Tilmeld dig vores nyhedsbreve!

Gå aldrig glip af de seneste nyheder fra BUSTER. Vælg enten børnehave-, skole- eller familienyhedsbrevet:
Programmet lander 12 juni 2019